Pieniądze pożyczone przez spółkę nie pomniejszą przychodu udziałowca
Odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów nie mogą być kosztem dla wspólnika, który udzielił pożyczki i żadne regulacje prawa handlowego nie mogą tego zmienić.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 grudnia 2016 r. (II FSK 3443/14).
Stan faktyczny
Podatniczka jest wspólnikiem polskiej spółki osobowej. Oprócz niej wspólnikiem jest spółka kapitałowa oraz inne osoby fizyczne. W związku z restrukturyzacją grupy, planowane jest m.in. założenie grupy spółek osobowych. Spółka, w której podatniczka jest wspólnikiem, jest właścicielem znaku towarowego. W przyszłości planuje jego sprzedaż na rzecz jednej ze spółek z grupy. W celu sfinansowania ceny zakupu nabywca zaciągnie pożyczkę od spółki. Następnie planowane jest potrącenie wierzytelności spółki, w której podatniczka jest wspólnikiem, z tytułu sprzedaży oraz wierzytelności spółki osobowej z grupy o wydanie przedmiotu pożyczki. W wyniku tego dojdzie do wzajemnego uregulowania należności: do zapłaty ceny za znak oraz do wydania przedmiotu pożyczki, tj. środków finansowych. Pożyczka zaciągnięta przez spółkę osobową celem sfinansowania nabycia znaku towarowego będzie sukcesywnie spłacana wraz z odsetkami na rzecz spółki.
Wnioskodawczyni zapytała czy odsetki od pożyczki udzielonej przez spółkę, w której jest wspólnikiem, na rzecz spółki osobowej z grupy będą dla niej kosztem podatkowym. Sama uważała, że takie prawo będzie jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta